Canicula pune stăpânire pe Europa: Italia și Franța, sub alertă de temperaturi extreme

Date:

Europa se confruntă cu un nou val de căldură extremă, iar Italia a instituit Cod Roșu de caniculă în 15 orașe, inclusiv la Roma și Milano. Potrivit Ministerului Sănătății, miercuri numărul localităților aflate sub cel mai înalt nivel de alertă va crește la 16, scrie eurointegration.com.ua.

Autoritățile recomandă cetățenilor să evite expunerea prelungită la soare, să consume alimente ușoare și să se răcorească frecvent cu apă.

Efectele temperaturilor ridicate se resimt și în transportul public din capitala Italiei. Reprezentanții companiei Atac au anunțat că bateriile noilor autobuze electrice se descarcă mai rapid din cauza utilizării continue a aparatelor de aer condiționat.

„Ne adaptăm activitatea pentru a face față acestei perioade neobișnuit de călduroase”, au transmis responsabilii transportului public.

Și Franța este afectată de caniculă. Meteorologii au raportat că noaptea de luni spre marți a fost cea mai caldă din ultimele aproape opt decenii.

Din cauza temperaturilor extreme, sute de școli și-au suspendat temporar activitatea sau au modificat programul, iar traficul feroviar este ajustat în cele mai fierbinți ore ale zilei pentru a proteja infrastructura de efectele căldurii.

Articole relatate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie Postarea: