O femeie în vârstă de 53 de ani a ajuns în stare gravă la spital, după ce ar fi fost incendiată de soțul său în urma unui conflict izbucnit în locuință. Incidentul s-a produs în seara zilei de ieri, în sectorul Buiucani al municipiului Chișinău.
Potrivit informațiilor preliminare oferite de Poliție, un bărbat de 64 de ani și-ar fi stropit soția cu o substanță inflamabilă, după care i-ar fi dat foc.
Victima a fost preluată de urgență de un echipaj medical și transportată la spital, unde primește îngrijiri specializate. Medicii au constatat că femeia a suferit multiple arsuri pe suprafața corpului.
În timpul intervenției polițiștilor și al documentării cazului, bărbatul ar fi încercat să își provoace leziuni cu scop de suicid.
Acesta a fost însă oprit la timp de oamenii legii, fiind ulterior reținut pentru 72 de ore.

