Sesiunea de toamnă 2024 a Parlamentului Republicii Moldova (13 septembrie – 26 decembrie) a înregistrat progrese în transparența decizională, dar și provocări majore, precum absenteismul și lipsa unui program legislativ clar pentru 2025.
Potrivit Promo-LEX, încălcarea transparenței a scăzut de la 49% la 38%, însă persistă probleme precum lipsa publicării actelor aferente proiectelor și nerespectarea termenelor pentru consultări. Parlamentul a desfășurat doar zece ședințe plenare, cu patru mai puține decât în 2023, iar absenteismul a fost ridicat, în special în rândul deputaților independenți (55%) și neafiliați (44%). Totuși, au fost adoptate 71 de proiecte, majoritatea propuse de Guvern, notează recordnews.md cu referire la safenews.md.
Activitatea de control parlamentar a fost redusă, fără interpelări sau întrebări, iar opoziția a depus o singură moțiune de cenzură, respinsă ulterior. Doar 42% dintre proiectele planificate pentru 2024 au fost înregistrate, multe fiind examinate în regim prioritar.
Pentru 2025, incertitudinea persistă din cauza absenței unui program legislativ aprobat, afectând planificarea și transparența procesului decizional.
