RECORDNEWS// A evadat unul dintre cei mai periculoși criminali. Cine este „Fede”

Date:

Șeful uneia dintre bandele criminale care au făcut din Ecuador una dintre cele mai violente țări din America Latină a evadat dintr-o închisoare de maximă securitate situată în portul Guayaquil, a anunțat sâmbătă președintele Daniel Noboa, transmite AFP.

„Fede”, liderul grupării Los Aguilas, a evadat dintr-un complex penitenciar unde sunt ținuți cei mai periculoși prizonieri ai țării, scrie recordnews.md, cu referire la agerpres.ro.

Noboa a denunțat ‘complicitatea’ responsabililor închisorii, solicitând Parchetului deschiderea unei anchete.

„Aceasta nu este o evadare. Este o trădare. Iar trădarea se pedepsește”, a scris președintele pe X. El nu a precizat când a avut loc evadarea lui „Fede”, arestat în cursul unei operațiuni în ianuarie.

Los Aguilas, la fel ca majoritatea grupărilor criminale din Ecuador, este aliată cu carteluri mexicane și din Peninsula Balcanică, precum și cu gherila columbiană.

Articole relatate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie Postarea: