Agricultorii vor beneficia de noi plăți din partea statului, după ce Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură a autorizat mai multe cereri de sprijin financiar destinate dezvoltării sectorului agroalimentar.
În perioada 15–19 iunie 2026, AIPA a aprobat spre plată peste 19,26 milioane de lei din Fondul național de dezvoltare a agriculturii și mediului rural. Fondurile sunt destinate investițiilor și proiectelor de modernizare din domeniul agricol.
Din această sumă, 9,53 milioane de lei vor fi acordate unui număr de 10 beneficiari prin mecanismul de subvenționare post-investiție, cea mai mare parte a banilor fiind direcționată către dezvoltarea exploatațiilor zootehnice.
Alte 9,73 milioane de lei au fost autorizate pentru plata în avans a primei tranșe aferente unui număr de șase proiecte investiționale depuse în anul 2025. Și în acest caz, fondurile sunt orientate spre modernizarea fermelor zootehnice.
Totodată, AIPA a aprobat plata a 48,29 milioane de lei din Fondul de rezervă al Guvernului pentru compensarea accizelor la motorină. Instituția amintește că pentru această măsură de sprijin au fost prevăzute în total 110 milioane de lei.
De compensațiile și subvențiile acordate pot beneficia atât fermierii, cât și instituțiile publice care desfășoară activități de cercetare și inovare în domeniul agricol.

