Noi reguli la frontiera cu România: Sistemul EES a intrat în vigoare pentru moldoveni

0
138

Călătorii care ies din Republica Moldova prin punctul de trecere Costești și merg spre România sunt deja supuși noilor reguli de intrare în Spațiul Schengen, impuse de noul sistem digital de înregistrare a intrărilor și ieșirilor – EES.

Acesta a fost lansat pe 12 octombrie și va deveni pe deplin funcțional până la 10 aprilie 2026, când ștampilarea pașapoartelor va fi înlocuită de înregistrarea electronică.

La prima trecere a frontierei, cetățenii din afara UE își vor înregistra datele prin scanarea pașaportului, prelevarea amprentelor și fotografiere. La următoarele călătorii, va fi necesară doar verificarea biometrică facială.

Noua procedură are scopul de a preveni migrația ilegală, de a combate frauda de identitate și de a identifica persoanele care depășesc durata legală de ședere în Spațiul Schengen.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.