Armata Națională va organiza, în lunile iulie, septembrie și octombrie, exerciții de instruire destinate rezerviștilor Forțelor Armate. Fiecare etapă de pregătire va dura câte cinci zile și se va desfășura în mai multe centre de instruire din țară, informează MOLDPRES.
Ministerul Apărării precizează că aceste activități au scopul de a evalua nivelul de pregătire al rezerviștilor și de a-i familiariza cu tehnica militară, echipamentele și armamentul modern aflate în dotarea Armatei Naționale.
Prima rundă de instruire este programată pentru perioada 13–17 iulie. Persoanele selectate vor fi înștiințate prin ordine de chemare și vor fi invitate la Centrele Militare Teritoriale.
Reprezentanții ministerului menționează că exercițiile sunt organizate anual, în conformitate cu prevederile legale privind rezerva Forțelor Armate și cu planul de instruire aprobat pentru anul în curs. Totodată, autoritățile atrag atenția asupra riscului apariției unor ordine de chemare false și recomandă cetățenilor să verifice autenticitatea documentelor primite, iar în cazul unor neclarități să contacteze Centrul Militar Teritorial din raza de domiciliu.
Exerciții similare au avut loc și anul trecut, când rezerviștii au fost convocați pentru instruiri în lunile aprilie, mai și noiembrie.

