Președinta Maia Sandu a declarat că verișoara sa, Anastasia Taburceanu, a procedat greșit acceptând remunerația primită în perioada în care a fost purtătoare de cuvânt a întreprinderii MoldATSA. Șefa statului consideră că sumele încasate nu au fost justificate și susține că acestea ar trebui restituite, relatează deschide.md.
Maia Sandu a precizat că nu a avut nicio implicare în angajarea Anastasiei Taburceanu la MoldATSA și că nici măcar nu a fost informată despre această decizie. Potrivit președintei, a aflat despre modul în care verișoara sa a fost angajată, fără concurs, precum și despre nivelul salariului, abia din investigațiile de presă publicate în ultimele zile.
„Este evident că, în calitate de specialist în comunicare, nu putea obține rezultate care să justifice un salariu de 120.000 de lei. Nu îmi pot imagina ce activitate ar putea justifica o asemenea remunerație. Din punctul meu de vedere, aceștia sunt bani nemeritați, iar din considerente morale ei trebuie returnați”, a declarat șefa statului.
Amintim că Anastasia Taburceanu și-a anunțat demisia din funcția de purtătoare de cuvânt a MoldATSA și a comunicat că va restitui toate sumele primite sub formă de sporuri și adaosuri salariale pe durata activității sale în cadrul întreprinderii.
Decizia a fost luată la câteva ore după publicarea unei investigații realizate de RISE Moldova, potrivit căreia Taburceanu ar fi încasat peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate la MoldATSA. Jurnaliștii susțin că, în 2025, venitul său lunar a depășit 75.000 de lei, iar în 2026 remunerația ar fi ajuns la peste 120.000 de lei pe lună.

