Valul de caniculă care afectează Italia face primele victime. În mai puțin de 24 de ore, cinci persoane și-au pierdut viața, în condițiile în care temperaturile au urcat până la 41 de grade Celsius în cea mai mare parte a țării, relatează The Guardian, citat de eurointegration.com.ua și LiberNews.md.
După decesul unui bărbat de 57 de ani, care lucra pe un câmp în apropiere de Lodi, lângă Milano, autoritățile au raportat miercuri alte patru victime. Este vorba despre un muncitor de 61 de ani care lucra într-o vie din provincia Piacenza, un bărbat de 56 de ani căruia i s-a făcut rău în timp ce se afla într-un cimitir din Garlasco, un om fără adăpost găsit fără viață într-o piață din Napoli și un muncitor care și-a pierdut cunoștința în timpul unor lucrări la o infrastructură hidrotehnică din zona Padova.
Temperaturile extreme au pus presiune și asupra rețelei electrice. Potrivit postului RAI, penele repetate de curent au afectat funcționarea sistemelor de climatizare în mai multe orașe, inclusiv la Galeria Uffizi din Florența.
Din cauza dificultăților de răcire a spațiilor, conducerea muzeului a limitat accesul vizitatorilor și a suspendat temporar vânzarea biletelor.
În prezent, 18 orașe din Italia se află sub alertă maximă de caniculă. Mai multe autorități regionale au interzis desfășurarea muncii în aer liber în cele mai fierbinți ore ale zilei pentru muncitori și curieri. Măsura a stârnit nemulțumirea unor angajați, care susțin că restricțiile le afectează veniturile.
Principalele sindicate italiene au solicitat Guvernului să utilizeze fondurile de urgență pentru a compensa financiar lucrătorii obligați să își întrerupă activitatea din cauza temperaturilor extreme. Reprezentanții acestora consideră că nimeni nu ar trebui să fie pus în situația de a alege între propria siguranță și salariu.

