Militarii Armatei Naționale din cadrul celui de-al 24-lea contingent KFOR au început misiunea de menținere a păcii în Kosovo, mandatul fiind prevăzut pentru o perioadă de șase luni, informează MOLDPRES.
Potrivit Ministerul Apărării, ceremonia oficială de predare-primire a responsabilităților s-a desfășurat la Baza multinațională „Camp Vilaggio Italia”, din orașul Pech. În cadrul evenimentului, contingentul KFOR-24 a preluat atribuțiile de la militarii KFOR-23, în aria de responsabilitate a Comandamentului Regional Vest.
La ceremonie a fost prezent colonelul Lorenzo Mangia, reprezentant al Comandamentului Regional Vest. Comandantul KFOR-23, maiorul Ion Bădărău, a transmis drapelul de stat și responsabilitățile funcției maiorului Ilie Ciobanu, care va conduce contingentul moldovenesc pe durata actualului mandat.
Contingentul KFOR-24 este alcătuit din 41 de militari profesioniști – infanteriști, genişti și un ofițer de stat major – care vor îndeplini misiuni specifice de asigurare a securității și stabilității în zona de responsabilitate.
În acest an, Armata Națională marchează 12 ani de participare neîntreruptă la operația internațională de menținere a păcii KFOR din Kosovo, contribuind constant la eforturile internaționale de stabilizare a regiunii.



