Ministrul Sănătății, Emil Ceban, vizat indirect într-un dosar de fraude universitare în România

Date:

Semnătura actualului ministru al Sănătății, Emil Ceban, apare pe diplomele de rezidențiat ale unor medici acuzați de Procuratura Generală a României că și-ar fi obținut actele de studii prin fraudă. Potrivit anchetei, aceștia ar fi lucrat cu normă întreagă în România în perioada studiilor, deși trebuiau să fie prezenți la cursuri în Republica Moldova, relatează G4Media.

Documentele analizate arată că diplomele respective au fost semnate de Emil Ceban în perioada în care conducea Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”. Acesta a fost numit ministru al Sănătății pe 31 octombrie, după victoria PAS la alegerile parlamentare.

Procurorii români au efectuat 14 percheziții într-un dosar ce vizează falsificarea documentelor, uz de fals și exercitarea ilegală a profesiei. Cazul include mai mulți medici care au solicitat recunoașterea diplomelor eliberate la Chișinău.

Emil Ceban respinge acuzațiile și susține că universitatea nu putea emite documente false, întrucât toate diplomele sunt gestionate printr-un sistem informatic securizat. „Este o minciună. Totul se controlează digital. Cazul va fi examinat de autoritățile competente”, a declarat Ceban pentru TV8.

Jurnaliștii notează că ministrul ar putea fi chemat la audieri în România, în funcție de cooperarea judiciară dintre cele două state.

Articole relatate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie Postarea: