Luminița Odobescu a fost decorată cu „Ordinul de Onoare” de către președinta Maia Sandu

0
127

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a conferit „Ordinul de Onoare” Luminiței Odobescu, în semn de apreciere pentru realizările sale în calitate de ministru al Afacerilor Externe al României.

Distincția recunoaște contribuția sa semnificativă la promovarea parteneriatului strategic dintre România și Republica Moldova, precum și sprijinul acordat țării noastre pe agenda Uniunii Europene.

În timpul mandatului său, Guvernul României a sprijinit Republica Moldova prin integrarea sistemelor energetice și furnizarea de energie electrică la preț plafonat. De asemenea, datorită eforturilor sale diplomatice, Luminița Odobescu a jucat un rol important în promovarea deschiderii negocierilor de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

În prezent, Luminița Odobescu este Consilier de Stat pentru politică externă și afaceri strategice în cadrul Cancelariei prim-ministrului României.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.