Consiliul raional Telenești, împreună cu Administrația Națională a Drumurilor anunță începutul procedurilor pentru reparația capitală a podului poziționat pe drumul public R22 Telenești–Ratuș.
Pentru a asigura continuitatea traficului rutier pe durata șantierului, se va construi un drum de ocolire provizoriu. Valoarea estimată a investiției este de 34 443 689,27 lei (inclusiv TVA).
Sursa de finanțare reprezintă mijloacele alocate anual conform Programului privind repartizarea mijloacelor fondului rutier pentru drumurile publice naționale.
Termen de execuție este de 15 luni calendaristice, calculate din momentul emiterii și recepționării ordinului de începere a lucrărilor.
„Rugăm conducătorii auto să dea dovadă de indulgență, răbdare și maximă prudență în raport cu lucrările de construcție din acest sector. Reduceti viteza în zona de lucru și respectati cu strictete indicatoarele rutiere temporare,” menţionează autorităţile.

