Un grup de militari din cadrul Armatei Naționale participă, în perioada 23 ianuarie – 14 februarie, la exercițiul multinațional „KFOR 36 Mission Rehearsal Exercise” (MRE), organizat la poligonul militar din Hohenfels, Germania, informează MOLDPRES.
Ministerul Apărării precizează că instruirile au drept obiectiv pregătirea contingentelor din statele participante pentru detașarea ulterioară în misiunea internațională de menținere a păcii din Kosovo.
În cadrul exercițiului, militarii desfășoară antrenamente teoretice și practice, fiind instruiți în domenii precum patrularea, paza obiectivelor strategice, controlul mulțimii, acordarea primului ajutor medical și alte activități specifice misiunilor de menținere a păcii.
Militarii Armatei Naționale participă la astfel de exerciții MRE din anul 2012, aceste activități contribuind la dezvoltarea interoperabilității și la consolidarea capacităților de cooperare în cadrul misiunilor internaționale.




