Chișinăuienii pot cere conectarea la căldură înainte de sezonul oficial

0
114

Din cauza frigului din ultimele zile, unii chișinăuieni au cerut deja să fie conectați la căldură. Termoelectrica anunță că poate răspunde imediat oricărei solicitări, chiar dacă sezonul de încălzire nu a fost încă declarat oficial. Deja un agent economic a fost conectat la rețea.

Directorul Iurie Razlovan explică faptul că instituțiile publice, școlile și grădinițele marchează începutul oficial al sezonului, ceilalți consumatori pot solicita însă căldură oricând. El a precizat că, deocamdată, tariful la agentul termic nu se modifică, deoarece nu există discuții oficiale privind ajustarea prețului.

Ministerul Energiei a anunțat anterior că Energocom a achiziționat deja circa 700 milioane m³ de gaze, ceea ce acoperă peste 90% din necesarul pentru iarnă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.