Volumul comerțului exterior din Transnistria a scăzut cu 40%

0
101

În primele trei luni ale acestui an, exporturile din regiunea transnistreană au înregistrat o scădere drastică de 57% față de perioada similară din 2024, arată datele publicate de Comitetul Vamal din stânga Nistrului.

Volumul total al comerțului exterior, excluzând importul de gaze naturale, a fost de aproximativ 210 milioane de dolari — cu 40% mai puțin decât în primul trimestru al anului trecut, informează recordnews.md, citând bani.md.

Declinul se resimte în toate sectoarele comerciale. Importurile s-au redus cu 25%, iar volumul de mărfuri adus în regiune de către întreprinzătorii individuali a scăzut cu 19%.

Această diminuare a activității economice are consecințe directe și asupra veniturilor la buget. Potrivit autorităților de la Tiraspol, încasările din taxe vamale au ajuns la 160 milioane de ruble în primul trimestru, în scădere cu 16% comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.